Рецепти
Пуслици со ореви Ана Ристеска

Француски рецепт за пуслици со ореви кој сигурно ќе ви се допадне

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Белка од јајце(120 грама или 4 белки )

Шеќер(240 Грама)

Мелени ореви(300 Грама)

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 100 минути

  1. Ставете ги белките и шеќерот во тавче.
  2. Уклучете ја ринглата и матете ги белките додека не достигнат температура од 6о степени.
  3. Сипете ја смесата во сад со електричен миксер и матете околу 10 минути.
  4. Додајте ги оревите и матете со дрвена лажица.
  5. Со мала лажичка земете од смесата и формирајте ги целуфките на тава која е обложена со хартија за печење.
  6. Печете ги во загреана рерна на 110 степени околу 1 час и 15 минути.
Јафа бомбици
Банана лепче
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Банана залчиња
Туна ќофтиња
Ванила бомбици
Здрава проја со тиквички
Колачиња со банана и урми
Посни колачи со локум
Пуслици со ореви
Баклава со јаболки
Шеќерни прженки
Пилешки дроб и срца
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Смути од јапонски јаболки и круши
Торта со јаболки и бисквити
Ролат од локум (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Динстани јунешки ребра
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: