Рецепти
Расолница Ана Ѓорова

Македонски рецепт за превкусна расолница од зелка и цвекло

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Зелка(20 Килограми)

Морска сол(1 Пакување)

Цвекло(1 )

Лимон(1 )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 60 минути

  1. Зелките (може да измешате обична и црвена зелка) исечете ги кај срцето/кочанот и наполнете ги сите со околу по една шака морска сол.
  2. Потоа наредете ги во пластично буре, така што ќе бидат свртени со кочанот нагоре.
  3. Оставете ги зелките да отстојат така 3 дена.
  4. По три дена, наполнете го бурето со вода до горе над зелките.
  5. Ставете 1 цвекло исечено на 4 дела и 1 лимон исечен на 4 дела, па со чинија и со некој потежок предмет потиснете ги зелките да не лебдат.
  6. Потоа точете ја расолницата со денови/месеци скоро секој втор или трет ден. Точењето на расолница се прави така што преку чепот на бурето ќе ја точите течноста во леген и повторно течноста од легенот ја ставате врз зелките. На тој начин ќе успее расолницата, треба да помине низ процесот на точење за да биде во ред.
Посни колачи со локум
Баклава со јаболки
Шарена обланда
Погачки со џем од сливи
Торта со јаболки и бисквити
Пита со карамелизирана тиква
Евтин колач со јаболко (посно)
Колач со круши и бадеми
Цимет ѕвездички
Интегрален колач од јаболки
Торта фантазија
Ролат со кокос
Расолница
Куглов со ореви и чоколадо
Чоколадни кроасани
Рум касато
Торта со цели печени јаболки
Посен колач со јаболко и банана
Кокос коцки
Колач со јаболко
Колач со три слоја
Бели колачиња (посно)
Урма торта со ореви
Посен куглов со суво овошје
Таан баклава
Печени пирошки
Колач со јаболки и ореви
Англиска пита со бадеми
Вештерски прсти
Чоколадна парфе торта со ореви

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: