Рецепти
Рибја чорба од пастрмка (посно) Ана Ѓорова

Вкусен оброк за љубителите на домашни чорбички од риба

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Пастрмка(250-300 Грама)

Морков(4 )

Зелена пиперка(2 )

Кромид(1 Главица)

Лук(2 Чешниња)

Магдонос

Сол

Бибер

Брашно(3 Супени лажици)

Ловоров лист

Масло

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 90 минути

  1. Пастрмката убаво исчистете ја, измијте ја и потоа ставете ја во тенџере со солена вода да се вари околу 1 час.
  2. Посебно измијте ги и исчистете ги морковите, пиперките и кромидот, потоа исечкајте ги на ситно и додајте ги во водата каде што се вари пастрмката.
  3. Откако рибата ќе биде добро сварена, извадете ја од водата настрана малку да се излади.
  4. Потоа отстранете ѝ ја кожата, добро исчистете ја од кожата и коските, па месото иситнете го со виљушка и повторно вратете го во тенџерето.
  5. Лукот ситно исечкајте го и пропржете го во тавче со загреано масло. Во истата тава додајте го брашното, па пржете го малку да пожолти.
  6. Испрженото брашно додајте го во тенџерето со чорбата, додајте ги зачините и оставете ја чорбата да проврие, па тргнете ја од оган.
Пита со блитва и со коприва
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Посни крокети со спанаќ
Чорба без масло
Рибја чорба од ослич
Лут зелник
Крокети од тиква и пармезан
Кнедли од крем сирење
Тарт со праз
Пита со кисела зелка
Пача
Пинџур со суви везени пиперки
Посна пита со праз
Домашна пита со зелка (посно)
Топчиња од палента
Потпечен карфиол
Топчиња од зеленчук
Ролнички со соја, праз и печурки
Праз во рерна со козјо сирење
Печен карфиол со сладок компир
Похувани буковки
Ќофтиња од карфиол
Туткана гибаница
Крем чорба од зеленчук
Солен куглов со шунка
Пита масленица
Куглов погача со сирење
Топчиња со блитва
Солени бомбици од сирење
Бабини кифлички

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: