Рецепти
Ролнички со моцарела Ана Ѓорова

Едноставен рецепт за вкусно предјадење што може да го подготвите за разни пригоди

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 40 минути

  1. Модрите патлиџани исечете ги на ленти (не ги лупете, само отстранете ги дршките) и пропржете ги на загреано маслиново масло во тава на оган.
  2. Доматот и моцарелата исечете ги на кругови.
  3. Земете лента од модриот патлицан и на него од едната страна ставете парче домат и моцарела, па свиткајте во ролна.
  4. Постапката повторете ја со останатите состојки, па наредете ги ролничките во намастена тава за печење.
  5. Печете ги во претходно загреана рерна на 180 степени околу 10-тина минути.
  6. Сервирајте ги по желба, може со павлака или со сос по желба како додаток или предјадење.
Јафа бомбици
Банана лепче
Ванила бомбици
Колачиња со банана и урми
Пилешки дроб и срца
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Динстани јунешки ребра
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Експрес-пилешко со зеленчук
Пилешка тава со сланина
Тава со брокула и прокељ
Динстано месо со печурки
Пилешки џигер во пиво
Чорба без масло
Рибја чорба од ослич
Лазањи со болоњезе сос
Пилешко со лимон
Вкусна димена салама
Потпечена зелка со наут
Интегрален ориз со пилешко и со шампињони
Вегетаријански плескавици
Тава со свинско месо и печурки
Крем салата со колбаси
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Тестенини со сос од туна
Лепчиња со лук и магдонос

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: