Рецепти
Ролнички со соја, праз и печурки Ана Ѓорова

Вкусни пити со готови кори и сочен фил што ќе ги обожавате

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 60 минути

  1. Празот и шампињоните исечкајте ги, а сојата ставете ја во сад со млака вода да отстои 20-тина минути, па процедете ја.
  2. Во тава на оган загрејте го маслото и потоа пржете го сечканиот праз додека зарумени.
  3. Додајте 1 чаша вода, вратете на оган и пржете додека омекне празот.
  4. Кога водата ќе испари, додајте ги шампињоните, мешајте и пржете уште 10-тина минути.
  5. Смесата тргнете ја настрана и во неа додајте ја сојата, бибер, буковец, вегета, па оставете да се излади.
  6. Една кора ставете на работната маса, попрскајте ја со масло, додајте уште една кора, попрскајте ја со кисела вода, па ставете ја третата кора и врз неа распоредете го филот.
  7. Корите подвиткајте ги од страните во должина и свиткајте ги во ролни.
  8. Редете ги во подмачкано тавче со масло, премачкајте ги со масло и со кисела вода, па исечете ги по желба накосо или право.
  9. Печете ги во загреана рерна додека заруменат, а откако ќе се испечат, извадете ги од рерна и попрскајте ги со кисела вода и покријте ги со крпа малку да постојат.
Пита со блитва и со коприва
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Посни крокети со спанаќ
Чорба без масло
Рибја чорба од ослич
Лут зелник
Крокети од тиква и пармезан
Кнедли од крем сирење
Тарт со праз
Пита со кисела зелка
Пача
Пинџур со суви везени пиперки
Посна пита со праз
Домашна пита со зелка (посно)
Топчиња од палента
Потпечен карфиол
Топчиња од зеленчук
Ролнички со соја, праз и печурки
Праз во рерна со козјо сирење
Печен карфиол со сладок компир
Похувани буковки
Ќофтиња од карфиол
Туткана гибаница
Крем чорба од зеленчук
Солен куглов со шунка
Пита масленица
Куглов погача со сирење
Топчиња со блитва
Солени бомбици од сирење
Бабини кифлички

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*