Рецепти
Салата со праз и сирење Ана Ѓорова

Вкусна и освежителна салата од праз, кисело млеко, сирење и потпечен сусам

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Кисело млеко(1 Пакување)

Праз(1 страк )

Сирење(200 Грама)

Сусам(1 грст )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 30 минути

  1. Празот ситно исечкајте го, сирењето изрендајте го на крупната страна од рендето, а сусамот потпечете го во рерна.
  2. Во поголема длабока чинија измешајте ги сите состојки и додајте го киселото млеко.
  3. На крај убаво се промешуваат сите состојки и се сервира во чинија.
  4. Врз салатата се ренда сирење и се декорира по желба.
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Туна ќофтиња
Пилешко во павлака
Полнета пастрмка во црно вино (посно)
Салата со праз и сирење
Резанки од палачинки
Ќофтиња од карфиол
Пилешко рижото со грашок
Салата од брокула со прелив од јогурт
Мафини со јајца и зеленчук
Меки чоколадни бомбици
Сикма
Полнети печурки со лук и магдонос
Крап на кромид (посно)
Палачинки со спанаќ и кашкавал
Птичјо гнездо
Пикантни шпагети со модар патлиџан
Похувани пиперки со туна и ориз
Школки во путер
Овошна салата со мед и ореви
Пржен пинџур
Макарони салата со туна и ленено семе
Колачи со банана и ленено семе
Ќофте од спанаќ
Ориз со ананас
Ледени банани
Снежни конуси од лимон
Здрава каша
Доматна чорба со црвена леќа

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: