Рецепти
Салата со соја и шампињони Ана Ѓорова

Интересен рецепт што може да го подготвите како главен оброк или гарнир со омиленото јадење

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 30 минути

  1. Во сад се става да врие вода, се додава вегета по вкус и се ставаат коцките соја. Се варат додека да омекнат, околу 20 минути.
  2. Се ставаат во цедалка да се исцеди целата течност и се сечкаат на мали парчиња, а во меѓувреме се сечкаат и шампињоните.
  3. Во тавче со масло се ставаат соините коцки да се пропржат околу 5 минути, се додаваат и шампињоните и заедно се пржат додека да заруменат.
  4. Се додаваат вегетата, солта, биберот и ориганото по вкус, се меша додека да се соедини и се остава да се олади.
  5. На крај се додава кечапот, се промешува убаво и се сервира во чинија.
Банана лепче
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Банана залчиња
Туна ќофтиња
Ванила бомбици
Здрава проја со тиквички
Колачиња со банана и урми
Посни колачи со локум
Пуслици со ореви
Баклава со јаболки
Шеќерни прженки
Пилешки дроб и срца
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Смути од јапонски јаболки и круши
Торта со јаболки и бисквити
Ролат од локум (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Динстани јунешки ребра
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Бели топчиња

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: