Рецепти
Сендвичи со туна и сос од маслинки Ана Ѓорова

Лесни и вкусни сендвичи за вечера или за носење на работа и факултет

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Интегрален леб(3 Парчиња)

Туна во конзерва(160 Грама)

Домат(1 )

Мајонез(1-2 Супени лажици)

Марула

Сол

Зелени маслинки(500 грама (за намазот) )

Бадеми(100 грама (за намазот) )

Маслиново масло(100 мл (за намазот) )

Лук(1 чешне (за намазот) )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 20 минути

  1. Рецептот за сосот од маслинки е за повеќе сендвичи: исчистете ги маслинките од семки и изблендирајте ги со бадемите, лукот, 100 мл маслиново масло и малку сол и бибер.
  2. Премачкајте едно лепче со сосот од маслинки и покријте го со кругови домат.
  3. Покријте со друго парче леб и тоа премачкајте го со мајонез.
  4. Одозгора врз мајонезот ставете лист марула и туната.
  5. Поклопете со последното парче леб и послужете го сендвичот.
Кесадии со туна
Ориз со печурки
Просо со брокула (посно)
Сикма
Фритата со домат, туна и сирење
Палачинки со спанаќ и кашкавал
Потпечена блитва со сирење
Палачинки со туна
Октопод со компири и лимон
Кускус со риба
Палачинки со зеленчук
Сендвичи со туна и сос од маслинки
Тарт со тиквички
Плескавици од компири
Сендвичи од палента
Брускети со тиквички
Пикантни брускети
Тиквички со павлака и лук
Палачинки со тиквички
Запиеканка со печурки ( Zapiekanka z pieczarkami )
Кремасто рижото со тиквички
Полнети пиперки со кускус
Кнедли со млеко (Kluski z mlekiem)
Солен колач со зеленчуци
Солен колач од туна
Клуб сендвич
Рижото со домати и маслинки
Вегетаријански тортиљи
Кускус со спанаќ
Киноа со зеленчук

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: