Рецепти
Шпагети во мексикански сос Ана Ѓорова

Зачинети тестенини со мелено месо, црн грав и пченка на мексикански начин

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 30 минути

  1. Сварете ги шпагетите во зовриена и посолена вода со малку масло, па исцедете ги.
  2. Во тава на загреано масло пропржете го кромидот, па откако ќе омекне додајте ги исечканите пиперки.
  3. Оставете го зеленчукот убаво да се запржи, па додајте го меленото месо.
  4. Мешајте со лажица, па откако и месото ќе се запржи, додајте ги исечканите домати во тавата.
  5. Зачинете со сол, бибер, додајте 300 мл вода и динстајте.
  6. Откако ќе испари течноста, додајте ги зрната исцеден грав и пченка заедно со ситно сечканиот магдонос и динстајте уште неколку минути.
  7. Шпагетите измешајте ги во тенџере со сосот и послужете веднаш.
Јафа бомбици
Банана лепче
Ванила бомбици
Колачиња со банана и урми
Пилешки дроб и срца
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Динстани јунешки ребра
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Експрес-пилешко со зеленчук
Пилешка тава со сланина
Тава со брокула и прокељ
Динстано месо со печурки
Пилешки џигер во пиво
Чорба без масло
Рибја чорба од ослич
Лазањи со болоњезе сос
Пилешко со лимон
Вкусна димена салама
Потпечена зелка со наут
Интегрален ориз со пилешко и со шампињони
Вегетаријански плескавици
Тава со свинско месо и печурки
Крем салата со колбаси
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Тестенини со сос од туна
Лепчиња со лук и магдонос

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: