Рецепти
Штрудлички со јаболко (посно) Ана Ѓорова

Вкусни и посни штрудлички со вкусен фил што ќе ви станат омилени

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јаболко(10 средни )

Шеќер(6 Супени лажици)

Лебни трошки(2 Супени лажици)

Гриз(1 Супена лажица)

Сечкани ореви(3-4 Супени лажици)

Ванилин шеќер(2 Пакувања)

Вода(3 чаши млака )

Квасец(1 свеж )

Масло(6 Чаши)

Прашок за печиво(2 Пакувања)

Брашно(по потреба за да замесите тесто )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 60 минути

  1. Јаболките излупете ги и изрендајте ги на крупната страна од рендето, па запржете ги во тава со 4 лажици шеќер и со ванилиниот шеќер.
  2. Се пржат колку да испари водата од јаболките, потоа се трга од оган и се остава да се олади.
  3. Откако ќе се излади смесата, ставете ги лебните трошки, гризот и сечканите ореви и филот добро измешајте го.
  4. Во поголем сад ставете 3 чаши млака вода, 2 лажици шеќер и измешајте го квасецот да се растопи.
  5. Потоа додајте 6 чаши масло, 2 пакетчиња прашок за печиво и додавајте брашно по потреба за да замесите тесто. Тестото треба да се замеси средно.
  6. Замесеното тесто поделете го на 6 топчиња и секое од нив на набрашнета површина расукајте го со дебелина од 1 см.
  7. Врз секое од корите ставете од филот и завиткајте ролат, потоа ролатот исечете го на парчиња и редете ги во плех врз хартија за печење.
  8. Штрудличките печете ги додека убаво заруменат, а потоа додека се уште топли валкајте ги во шеќер во прав.
Ролат од локум (посно)
Бели топчиња
Колачиња зелени елки
Кростата од бадеми со мармалад
Пача
Триаголници со јаболки и ореви
Колач со рогач
Благи кифлички со вино
Тробоен куглов
Ролнички со соја, праз и печурки
Кекси со лешници
Сос од грав и лук
Највкусни крофни
Штрудлички со јаболко (посно)
Посен колач со јаболки и рум
Обланди со бисквити и чоколадо
Чоколадни урми
Нескафе бомбици
Ролат со урми
Овесни колачиња со цимет и мед
Солени крофни
‘Ржан леб со семки од тиква
Колач со јаболки и бадеми
Крем бомбици
Куглоф со три фила
Овошен колач
Бајадера од урми и кикирики
Колач со млеко од соја
Брз колач со јаболко
Сочен чоколаден колач

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*