Рецепти
Сикма Ана Ѓорова

Турски рецепт за домашни тортиљи со вкусен сос од сирење и магдонос

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Брашно(500 грама за тортиљите )

Сол(1 лажичка за тортиљите )

Вода(малку колку да се замеси тестото )

Кромид(4 Главици)

Магдонос(2 Китки)

Кравјо сирење(400 Грама)

Вегета

Сол

Кари во прав

Бибер

Суво оригано

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 45 минути

  1. Се замесува тесто од брашното, солта и водата.
  2. Од тестото веднаш се прават 8 еднакви топчиња, секое топче се расукува во круг.
  3. Откако ќе се расукаат сите топчиња, се загрева малку масло во тавче и се печат тортиљите од двете страни, како за палачинки.
  4. Штом ќе се испечат сите тортиљи, се тргаат настрана и се подготвува филот: најпрво се сечкаат главиците кромид на коцки и се пржат во тава со малку маслиново масло.
  5. Кога ќе омекне кромидот, се додаваат ситно сечканиот магдонос, се меша, па се зачинува со вегета, сол, бибер, кари и оригано.
  6. Добро се промешува, па се додава кравјото сирење, исечено на парчиња.
  7. Смесата се трга настрана и добро се промешува, па секоја тортиља се филува со смесата и се витка како палачинка.
  8. Се служи со чаша ладен ајран.
Банана лепче
Крофни
Домашен сендвич сладолед
Туна ќофтиња
Здрава проја со тиквички
Посни колачи со локум
Тарт со џем од малини
Баклава со јаболки
Пилешки дроб и срца
Пита со блитва и со коприва
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Посни крокети со спанаќ
Погачки со џем од сливи
Торта со јаболки и бисквити
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Пита со карамелизирана тиква
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Колач со круши и бадеми
Оревки
Пилешка тава со сланина
Тава со брокула и прокељ
Чорба без масло
Рибја чорба од ослич
Овесни барови со јаворов сируп

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: