Рецепти
Смути со смокви Ана Ѓорова

Освежително овошно смути од смокви и банана

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Зрела банана(1/2 )

Смоква(4 )

Грчки јогурт(200 Грама)

Мед(1 Супена лажица)

Сол(1 Прстофат)

Млеко(1/2 или 1/4 чаша )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 10 минути

  1. Исечете ги врвовите од смоквите, преполовете ги и ставете ги во блендер заедно со половина банана, грчкиот јогурт, 1/4 чаша од млекото, мед и прстофат сол.
  2. Блендирајте додека добиете хомогена смеса, ако сакате поретко смути додајте повеќе млеко и повторно изблендирајте.
Јафа бомбици
Банана лепче
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Банана залчиња
Туна ќофтиња
Ванила бомбици
Здрава проја со тиквички
Колачиња со банана и урми
Посни колачи со локум
Пуслици со ореви
Баклава со јаболки
Шеќерни прженки
Пилешки дроб и срца
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Смути од јапонски јаболки и круши
Торта со јаболки и бисквити
Ролат од локум (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Динстани јунешки ребра
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: