Рецепти
Суви колачи со лешници Ана Ѓорова

Лесни и вкусни крцкави колачиња што се одлични за со шолја чај

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јајце(2 )

Шеќер(180 Грама)

Лешник(100 Грама)

Маргарин(1 )

Црно чоколадо(100 Грама)

Брашно(450 Грама)

Прашок за печиво(малку )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 40 минути

  1. Лешниците се сечкаат и се ставаат во брашното.
  2. Чоколадото се сече на коцки, па се додава кај брашното и лешниците.
  3. Од состојките се замесува убаво, изедначено тесто.
  4. Од тестото се сука подебела кора, потоа со калап за колачи или со тркалезна чаша се вадат форми од тестото.
  5. Колачите се редат во плех покриен со хартија за печење.
  6. Се печат на 220 степени околу 15 минути.
Весела торта
Пуслици со ореви
Посни медени колачи
Суви колачи со лешници
Овошна векна
Колач од дуњи
Шеќерни јаболки
Лимон-колач
Руски колач со афион
Чоколаден куглоф
Туткана гибаница
Посен колач со кафе
Посен колач со мармалад од сливи
Колач со медени срца
Цимет ролнички со бадеми
Жолт куглов колач
Бисквит торта со јаболки
Пудинг колач со јаболки
Колач од моркови со крем
Чоколаден колач со јаболки и ореви
Еврејски колач
Француски штангли
Штангли со костен и чоколадо
Алегро колач
Бабин колач со јаболко
Блум штангли
Шербет пита со јаболки
Баклава со рогач и јаболки
Улутма од ореви
Лешник коцки

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: