Рецепти
Тарт со праз Ана Ѓорова

Вкусно вегетаријанско предјадење за со чаша јогурт. Може да го подготвите и за појадок.

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Брашно(500 Грама)

Вода(мешана со млеко 250 мл )

Квасец(20 грама свеж )

Шеќер(2 Супени лажици)

Масло(50 Милилитри)

Јајце(1-2 )

Маргарин(100 грама растопен )

Праз(1 страк )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 70 минути

  1. Од состојките се замесува тесто и се остава на топло 15 минути.
  2. Тавата се премачкува со растопен маргарин.
  3. Тестото се дели на топчиња колку што сакате да има кори.
  4. Расукајте го секое топче во кора и редете го во тавата.
  5. Попрскувајте го со маргаринот, па наросувајте го со претходно исечканиот и посолен праз.
  6. Редете до последниот ред, па на крај филувајте со преостанатиот праз.
  7. Последната кора расукајте ја и исечете ја со машинче (онакво како за пица сечење) во ленти, па наредете ги врз питата.
  8. Страните на тестото свиткајте ги и оставете уште 15 минути на топло да отстои.
  9. Потоа печење ја питата во загреана рерна додека убаво да зарумени.
Крофни
Домашен сендвич сладолед
Здрава проја со тиквички
Тарт со џем од малини
Шеќерни прженки
Пита со блитва и со коприва
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Посни крокети со спанаќ
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Оревки
Сусам топчиња
Лут зелник
Тарт со вишни
Крокети од тиква и пармезан
Кнедли од крем сирење
Француско „селско“ месо
Кнедли од џигер
Енергетски залчиња од тиква
Тарт со праз
Пита со кисела зелка
Чај со брусница и зачини
Посна пита со праз
Домашна пита со зелка (посно)
Топчиња од палента
Потпечен карфиол
Здраво чоколадно лепче
Ленени погачици
Чоколадни брауни од тиква
Брза пита од тиква

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: