Рецепти
Торта со јаболки и бисквити Ана Ѓорова

Колачот се подготвува многу брзо, а е исклучително вкусен за јадење. По желба, може да го декорирате со сезонско овошје – ќе биде уште повкусен.

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јаболко(1 Килограм)

Бисквити(600 Грама)

Сечкани ореви(150 Грама)

Желе бомбони(200 Грама)

Шеќер(1 Супена лажица)

Белка од јајце(2 )

Маргарин(1 )

Шлаг крем ванила(2 Пакувања)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 50 минути

  1. Јаболките се лупат и се рендаат, па се мешаат со 1 лажица шеќер и се оставаат некое време да пуштат сок.
  2. Бисквитите се мелат, а оревите и желе бонбоните се сечкаат.
  3. Јаболките (со сокот) се мешаат со бонбоните, оревите и бисквитите.
  4. Потоа се додаваат 2 изматени белки и посебно изматениот маргарин.
  5. Сето тоа убаво се меси, па се расплескува во тепсија. Ако добиената смеса е водеста, се додаваат уште мелени бисквити.
  6. Одозгора се става изматен шлаг и се декорира по желба со чоколаден прелив, јатки или со чоколадни трошки.
Банана лепче
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Банана залчиња
Туна ќофтиња
Ванила бомбици
Здрава проја со тиквички
Колачиња со банана и урми
Посни колачи со локум
Пуслици со ореви
Баклава со јаболки
Шеќерни прженки
Пилешки дроб и срца
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Смути од јапонски јаболки и круши
Торта со јаболки и бисквити
Ролат од локум (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Динстани јунешки ребра
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Бели топчиња

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: