Рецепти
Торта со цели печени јаболки Ана Ѓорова

Интересен рецепт за лесна торта од цели полнети и печени јаболки со карамел. Уживајте!

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јаболко(10-12 )

Суво грозје(100 Грама)

Сечкани ореви(100 Грама)

Шеќер(100 Грама)

Јајце(5 )

Шеќер(5 лажици за тестото )

Брашно(6 Супени лажици)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 60 минути

  1. Јаболките излупете ги и исчистете ги од семките и дршките.
  2. Наредете ги во круг во тавче бр. 26, наполнете ги со сечканите ореви, шеќерот и сувото грозје.
  3. Додајте 200 мл вода и печете ги во рерна 30 минути додека да се испечат.
  4. Во меѓувреме подгответе го тестото: јајцата и шеќерот изматете ги добро со миксер околу 10 минути. За време на матењето постепено додавајте го брашното.
  5. Испечените јаболки извадете ги од рерна и врз нив прелијте го тестото.
  6. Вратете во рерна и допечете додека тестото да зарумени.
  7. Така испечено се вади од рерна и се остава да се излади.
  8. Откако ќе се олади, се превртува во плиток сад за торта.
  9. Се декорира по желба: со карамел, шлаг, јатки.
Банана лепче
Крофни
Домашен сендвич сладолед
Туна ќофтиња
Здрава проја со тиквички
Посни колачи со локум
Тарт со џем од малини
Баклава со јаболки
Пилешки дроб и срца
Пита со блитва и со коприва
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Посни крокети со спанаќ
Погачки со џем од сливи
Торта со јаболки и бисквити
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Пита со карамелизирана тиква
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Колач со круши и бадеми
Оревки
Пилешка тава со сланина
Тава со брокула и прокељ
Чорба без масло
Рибја чорба од ослич
Овесни барови со јаворов сируп

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: