Рецепти
Туна ќофтиња Ана Ристеска

Здрави ќофтиња со туна за лесен ручек

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Туна во конзерва(2 )

Мелени бадеми(1/2 Чаша)

Сечкан магдонос(2 Супени лажици)

Рендана кора од лимон(1 Кафена лажица)

Свеж сок од лимон(1 Супена лажица)

Црвен кромид(рендан 2 Супени лажици)

Млад лук(сечкан 1/4 Чаша)

Сенф(1 1/2 Кафена лажица)

Јајце(1 )

Бибер(1/2 Кафена лажица)

Сол(1/4 Кафена лажица)

Маслиново масло(1 Супена лажица)

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 50 минути

  1. Исцедете ги туна конзервите, но сочувајте 1 супена лажица. Ставете ја туната во сад и раздробете ја со вилушка.
  2. Додајте ги мелените бадеми, исечканиот магдонос, сокот и кората од лимонот, црвениот кромид, младиот лук, сенфот, јајцето, сол и бибер. Убаво промешајте.
  3. Од добиената смеса формирајте 6 ќофтиња и ставете ги во фрижидер 20 минути.
  4. Потоа ставете ги да се пржат на загреано маслиново масло. Пржете ги по 4 минути од страна.
Јафа бомбици
Банана лепче
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Домашен сендвич сладолед
Банана залчиња
Туна ќофтиња
Ванила бомбици
Здрава проја со тиквички
Колачиња со банана и урми
Смути од јапонски јаболки и круши
Овесни колачиња
Овесни барови со јаворов сируп
Енергетски залчиња од тиква
Смути со киви и банани
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Чај со јаболко
Полнета пастрмка во црно вино (посно)
Здраво чоколадно лепче
Чоколадни брауни од тиква
Палачинки од сладок компир
Пудинг од брусница и портокал
Печен лосос со лук и магдонос (посно)
Пица од карфиол
Утринска каша од овес и чиа
Брза пита од тиква
Здрав џем од ѓумбир
Смути со калинки

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: