Рецепти
Турска супа со црвена леќа и зеленчук Ана Ѓорова

Популарен турски оброк ( mercimek çorbası ) особено во постудените денови

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Кромид(1 главица )

Морков(1 )

Компир(1 )

Црвена леќа(3/4 Чаша)

Кумин(1 Кафена лажица)

Сол(по вкус )

Бибер(по вкус )

Вода(1 и пол литар )

Маргарин(или путер 2 лажици )

Брашно(1 Супена лажица)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 50 минути

  1. Морковот, кромидот и компирот излупете ги и исечкајте ги крупно.
  2. Ставете ги во големо тенџере, додајте ја црвената леќа, мелениот кумин, сол и бибер по вкус, па додајте 1 и пол литар вода.
  3. Ставете го тенџерето на рингла на силен оган, а откако ќе зоврие водата, намалете ја температурата на тивко и покријте со капак.
  4. Варете ги зеленчуците додека омекнат.
  5. Потоа тргнете го тенџерето од оган и содржината испасирајте ја со рачен блендер да добиете смеса како пире.
  6. Во мала тава растопете го путерот или маргаринот, па додајте го брашното и мешајте неколку секунди, само внимавајте да не потемне брашното и додајте го во супата.
  7. Добро измешајте и оставете ја супата да се довари на тивко уште 15 минути. Зачинете уште по вкус. Ако супата е многу густа, додајте уште вода по потреба.
  8. Сервирајте ја супата топла со крцкав леб и со лимон.
Јафа бомбици
Банана лепче
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Банана залчиња
Туна ќофтиња
Ванила бомбици
Здрава проја со тиквички
Колачиња со банана и урми
Посни колачи со локум
Пуслици со ореви
Баклава со јаболки
Шеќерни прженки
Пилешки дроб и срца
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Смути од јапонски јаболки и круши
Торта со јаболки и бисквити
Ролат од локум (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Динстани јунешки ребра
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: