Рецепти
Урма торта со ореви Ана Ѓорова

Вкусна чоколадна торта со урми и ореви во која ќе уживате

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јајце(10 )

Шеќер(26 Супени лажици)

Брашно(5 Супени лажици)

Ореви(250 Грама)

Урми(250 Грама)

Какао(1 Супена лажица)

Млеко(300 Милилитри)

Путер(200 Грама)

Црно чоколадо(50 Грама)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 40 минути

  1. Со миксер изматете ги белките со 10 лажици шеќер, па додајте 3 лажици брашно, издробените ореви, исечканите урми и какаото.
  2. Сите состојки добро соединете ги, смесата претурете ја во плех и печете 15-тина минути во рерна на 200 степени.
  3. Жолчките изматете ги со миксер, па додајте дел од млекото и 2 лажици брашно.
  4. Преостанатото млеко варете го со 16 лажици шеќер, па со постојано мешање додавајте ги жолчките и варете густа смеса.
  5. Додајте ги чоколадото и путерот и соединете ги состојките.
  6. Печената кора исечете ја по должина на три ленти. Потоа редете ја тортата: кора, па фил, кора, а на крајот завршете со филот.
  7. Декорирајте ја тортата со мелени ореви или со шлаг по желба.
Сиров чоколаден тарт
Крофни
Домашен сендвич сладолед
Весела торта
Колачиња со банана и урми
Посни колачи со локум
Пуслици со ореви
Тарт со џем од малини
Баклава со јаболки
Шарена обланда
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Погачки со џем од сливи
Торта со јаболки и бисквити
Ролат од локум (посно)
Посни медени колачи
Пита со карамелизирана тиква
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Бели топчиња
Колач со круши и бадеми
Оревки
Сусам топчиња
Колачиња зелени елки
Цимет ѕвездички
Овошна векна
Тарт со вишни
Интегрален колач од јаболки
Кростата од бадеми со мармалад
Торта фантазија
Ролат со кокос

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: