Рецепти
Вегетаријански плескавици Ана Ристеска

Брзи вегетаријански плескавици кои ви предлагаме да ги послужите со сезонска салата

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Карфиол(неколку цвета )

Морков(2 поголеми )

Компир(2 )

Јајце(1 )

Брашно(малку )

Сол(1/2 Кафена лажица)

Сув магдонос(1 Кафена лажица)

Целер(мелен 1 Кафена лажица)

Вегета(1/2 Кафена лажица)

Масло(малку )

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 40 минути

  1. Морковот, карфиолот и компирот се обаруваат во вода со малку сол и масло.
  2. Зеленчукот се процедува и се сече на коцки.
  3. Зеленчукот се соединува, се додаваат јајцето, магдоносот, целерот и зачините, по потреба и малку брашно, па се меси со раце додека се добие компактна смеса.
  4. Се формираат плескавици со големина по желба и се пржат во врело масло додека заруменат од двете страни.
Банана лепче
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Банана залчиња
Туна ќофтиња
Ванила бомбици
Здрава проја со тиквички
Колачиња со банана и урми
Посни колачи со локум
Пуслици со ореви
Баклава со јаболки
Шеќерни прженки
Пилешки дроб и срца
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Смути од јапонски јаболки и круши
Торта со јаболки и бисквити
Ролат од локум (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Динстани јунешки ребра
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Бели топчиња

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: