Рецепти
Здрава проја со тиквички Ана Ристеска

Здраво „проја“ лепче со тиквички кое е одличен појадок во комбинација со варено јајце, јогурт, сирење…

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јајце(5 )

Масло(1/4 Чаша)

Тиквичка(рендана 1 1/2 Чаша)

Јаболков оцет(2 Кафени лажици)

Кокосово брашно(3/4 Чаша)

Сода бикарбона(1 Кафена лажица)

Сол(1 Кафена лажица)

Лук во прав(1 Кафена лажица)

Суво оригано(1 Кафена лажица)

Сусам(по желба )

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 60 минути

  1. Изрендајте ја тиквичката и исцедете ја убаво од водата.
  2. Во сад измешајте ги ренданите тиквички, јајцата, маслото и јаболковиот оцет.
  3. Во друг сад измешајте ги кокосовото брашно, сода бикарбоната, солта, ориганото и лукот во прав.
  4. Сувите состојки ставете ги во садот со тиквичките и јајцата и мешајте додека состојките не се соединат.
  5. Смесата префрлете ја долгнавест сад за леб кој е обложен со хартија за печење и одозгора поросете сусам за декорација.
  6. Печете ја пројата 50 минути во загреана рерна на 175 степени
Банана лепче
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Домашен сендвич сладолед
Банана залчиња
Туна ќофтиња
Ванила бомбици
Здрава проја со тиквички
Колачиња со банана и урми
Смути од јапонски јаболки и круши
Овесни колачиња
Овесни барови со јаворов сируп
Енергетски залчиња од тиква
Смути со киви и банани
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Чај со јаболко
Полнета пастрмка во црно вино (посно)
Здраво чоколадно лепче
Чоколадни брауни од тиква
Палачинки од сладок компир
Пудинг од брусница и портокал
Печен лосос со лук и магдонос (посно)
Пица од карфиол
Утринска каша од овес и чиа
Брза пита од тиква
Здрав џем од ѓумбир
Смути со калинки
Чиа пудинг со банани

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: