Занимливости
Сода бикарбона за меки и нежни стапала

Убави и негувани стапала се важен дел од вашиот изглед, а меки и мазни потпетици – сонот на секоја жена. Тврдите, суви и испукани потпетици создаваат многу непријатности, но обичната сода бикарбона која поседува антисептички својства, ја намалува тврдоста на водата и е корисна за кожата. Тоа е евтина, но многу ефективна алатка. Со нејзина помош можете да забележите ефект на мазни и нежни стапала без посета на салон за убавина.

 

За оваа процедура ќе ви требаат 3 лажици сода бикарбона и 4-5 литри вода.

 

Растворете ја сода бикарбоната во топла вода и потопете ги стапалата 15-20 минути. Потоа истријте ги со камен за стапала и намачкајте ги со некоја помрсна крема или вазелин. Облечете памучни чорапи и така преспијте ја ноќта.

 

Третманот се повторува 5-7 дена секој ден. Потоа се прави пауза од 7 дена и повторно се повторува. Треба да направите вкупно 3 третмани.

 

Во прилог на сода бикарбоната, корисно е да додадете лажица сол и мала количина течен сапун во водата. Ова ќе помогне да се отстрани нечистотијата затворена во петата.

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: