Занимливости
6 зеленчуци кои треба да ги јадете зготвени

Многу зеленчуци се одлични кога се конзумираат свежи како тиквички, краставици, зелена салата – некои треба да се зготват за подобра апсорпција во телото. Во прилог седум зеленчуци за кои треба да одвоите време да ги подготвите пред конзумирање.

 

Аспарагус
Нема да ви наштети ако го конзумирате аспарагусот суров, но готвењето, всушност, му помага на вашето тело да апсорбира повеќе хранливи материи за борба против ракот.

 

Печурки
Повторно, печурките може да се јадат сурови, но ќе добиете повеќе од придобивките од калиум, ако одвоите време да ги зготвите.

 

Домати

Сите јадеме свежи домати во салати, сендвичи итн., Но вашето тело може да апсорбира повеќе од состојката ликопен која се бори против ракот ако доматите се зготвени.

 

Компири
Не само што суровите компири содржат токсини и анти-хранливи материи кои можат да му наштетат на вашето тело, но и нивната неваречка скробност, исто така, може да предизвика дигестивна непријатност. * Забелешка, ова се однесува на сите не-слатки компири.

 

Прокељ
Прокељ е уште еден зеленчук кој може да предизвика гас и надуеност ако се консумира свеж. Тие не се токсични, но можат да предизвикаат голема непријатност кога се јадат неварени. За подобро варење и апсорпција, згответе ги на пареа или испечете ги со масло од авокадо.

 

Карфиол
Карфиолот зготвен на пареа полесно се вари и предизвикува помалку гасови и подуеност. Обидете се кратко да го зготвите на пареа за да ги задржите ензимите кои ги содржи за чистење на црниот дроб.

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: