Занимливости
Со секојдневна јога практика до безброј здравствени придобивки

Јогата е одлична за нашето општо здравје и благосостојба.  Сепак, нејзино секојдневно вежбање ќе ви донесе уште повеќе здравствени придобивки. Каде и да сте и што и да правите, лесно е да одвоите барем 15 минути на ден за јога. Не треба да посетувате специјални јога часови. Убавината во јогата е што можете да ја вежбате во удобноста на вашиот дом. Во прилог видео за јога за почетници: https://www.youtube.com/watch?v=v7AYKMP6rOE

 

А сега прочитајте зошто вреди да ја практикувате секој ден 🙂

 

1. Подобрување на мускулната флексибилност, сила и држење на телото

 

Дневната јога ќе ви помогне да ги истегнете и тонирате мускулите на вашето тело. Не мислете дека треба да бидете супер флексибилни за да вежбате јога, убавината на јогата е тоа што може да се практикува на сите нивоа на способност. Со секојдневно вежбање набрзо ќе почувствување разлика во вашата флексибилност, без разлика дали сте прилично флексибилни веќе или не. Дневната јога, исто така, помага да ја подобрите положбата на вашето тело, правејќи да одите повисоко и да седите исправено на вашата работна маса. Болките предизвикани од неправилно држење на телото, како што се болки во грбот, ќе бидат ублажени.

 

2. Подобро сеопфатно ниво на фитнес

 

Јогата ви дава се што може да ви даде теретаната, но на мирен, безбеден и повеќе холистички начин. Комбинира аспекти на кардио, функционален и обука за сила се во едно. Што повеќе би можеле да побарате? Најдобриот дел во врска со овој тренинг е тоа што може да го правите со свое темпо во вашиот дом.

 

3. Изгубете тежина

 

Не треба да се практикувате напредна јога за да изгубите тежина. Секојдневната нежна практика на јога ќе го поттикне метаболичкиот систем и ќе помогне во согорувањето на мастите, што ќе доведе до губење на тежината. Дневната јога, исто така, може да помогне во обновувањето на хормоналната рамнотежа во вашето тело, што може да ја нормализира вашата телесна тежина. Нивото на кортизол, хормонот кој се ослободува како одговор на стресот и ниската концентрација на гликоза во крвта, ќе се намали, што ќе доведе до помалку прејадување. Дневната јога, исто така, го зајакнува севкупното поврзување на умот и телото и ви помага да се справите поефективно со непријатни емоции, наместо да посегнете по храна за да ги потисните тие чувства.

 

4. Зголемување на енергијата
Само неколку минути од јога секој ден ќе го обезбеди потребниот енергетски засилувач во нашите зафатени животи и ќе останеме свежи подолго. Јогата, со својата единствена синергија на работата на телото и дишењето, е совршена кога вашите резерви се намалени. Дневната практика на јога ќе ги разбуди главните енергетски центри (наречени чакри) во нашето тело.

 

5. Намалување на стресот

 

Докажано е дека јогата е неверојатен намалувач на стресот. Секоја практика на јога, дури и кратка дневна, треба да се состои од три елементи; пози, дишење и медитација. Истражувањата покажаа дека оние луѓе кои редовно ги практикуваат сите три елементи се подобро способни да ја регулираат варијабилноста на срцето (HRV). Ова обично значи дека нивниот пулс на срцето е помал, давајќи му на телото способност да одговори на стресот на пофлексибилен начин. Дали се справувате со толку многу стрес што се будите ноќе? Истражувањата покажаа дека практикувајќи дневна јога може да ја намалите или дури и целосно да ја спречите несоницата.

 

6. Дишете подобро

 

Длабоко и спокојно дишење е суштински дел од секоја практика на јога. Јогичните техники за дишење (наречени пранајама) се фокусираат на обидот да го забават здивот и целосно да дишат од стомакот до врвот на белите дробови. Овие методи ќе ве натераат да се почувствувате порелаксирани и избалансирани и ќе ви помогнат да се соочите со денот со доверба и смиреност. Тие, исто така, имаат некои одлични странични придобивки, вклучувајќи го и зголемениот капацитет на белите дробови и поголемиот волумен (вкупната количина на воздух што може да го држат белите дробови во секое време). Можете да ги употребите овие техники секогаш кога е потребно во секојдневниот живот. Тие можат да ви помогнат да останете мирни во вонредни ситуации, да размислувате појасно во стресни ситуации и да ви помогнат да ја намалите болката.

 

7. Бидете посреќни

 

Додавањето на неколку јога пози во вашата дневна рутина може да ве направи емоционално посилна и посреќна личност. Една неодамнешна студија покажа дека практикувањето на редовна јога и медитација резултира со повисоки нивоа на серотонин (хормон за среќа). Истата студија покажала дека долготрајните практичари на јога имаат поголема маса во областите на мозокот поврзани со задоволство. Едноставно, само 15 минути на јога дневно може да почне да ја менува хемијата во мозокот и да го подобри вашето расположение.

 

8. Станете повеќе свесни

 

Јогата и свесноста одат рака под рака. Кога практикувате јога, ќе ја пренасочите вашата свест до чувствата, мислите и емоциите кои придружуваат одредена поза. Таа свест ќе го врати умот во сегашниот момент – главна цел на свеста – каде што може да остане среќна и фокусирана. Вежбањето на свеста има трајни физички и психолошки придобивки кои се во согласност со придобивките од јогата. Ќе се чувствувате поспокојно и релаксирано, и ќе чувствувате помалку стрес и анксиозност. Ќе доживеете повисоки нивоа на енергија и ентузијазам и поголема самодоверба и самоприфаќање.

 

9. Подобрете ја концентрацијата и мислете јасно

 

Јога позите и медитација бараат да се концентрирате на вашето дишење. Овој процес на набљудување на вашиот здив го смирува вашиот ум и ве прави повеќе ментално опуштени. Како резултат на оваа ментална стабилност, ќе можете да се сеќавате и да задржувате повеќе информации. Медитирањето само неколку минути наутро може да резултира со подобра концентрација во текот на денот. Со намалување на менталниот стрес и физичката напнатост, ние сме во можност да се сеќаваме полесно и да имаме повеќе организирани мисли. Генерално, со намалување на менталниот стрес и физичката напнатост преку секојдневната јога, ќе можете да размислувате поостро и да добиете повеќе организирани мисли.

 

10. Живејте подолго

 

Како што знаете, секојдневната јога ќе ви помогне да го зголемите вашето ниво на фитнес, да ја регулирате брзината на срцето, да ги намалите нивоата на стрес и да станете посреќна личност. Сите тие елементи можат да придонесат за плус вредни години во вашиот живот. Исто така е познато дека јогата го намалува ризикот од срцеви заболувања и го намалува темпото на дишење кое е директно поврзано со подолг животен век.

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: