Рецепти
Салата од брокула со прелив од јогурт Ана Ѓорова

Убав рецепт за салата што може да ја подготвите за лесен оброк или гарнир

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Брокула(500 грама цветови )

Јогурт(200 Милилитри)

Шунка(300 Грама)

Едамер кашкавал(100 Грама)

Пченка во конзерва(100 Грама)

Црвена пиперка(1 )

Маслиново масло

Сол

Бибер

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 20 минути

  1. Во тенџере со зовриена вода на оган обарете ги брокулите, потоа исцедете ги и оставете ги да се оладат.
  2. Пиперката ситно исечкана и зрната пченка додајте ги во садот со брокулите.
  3. Шунката и кашкавалот исечкајте ги на коцки и додајте ги во садот.
  4. Зачинете со сол и бибер по вкус, додајте ги јогуртот и 2-3 лажици маслиново масло и добро измешајте ја салатата.
  5. Може да ја послужите и со јатки по вкус (ореви, бадеми, лешници).
Салата со соја и шампињони
Салата со макарони, сланина и зеленчук
Крем салата со колбаси
Малиџано салата
Салата со праз и сирење
Салата со карфиол и маслинки
Салата со компири и туна
Посна руска салата
Брза салата од брокула
Салата со урда и праз
Кинеска салата
Бела салата
Салата со туна и грашок
Крем салата од печени пиперки и фета
Крем салата со пиперки и пршута
Салата од брокула со прелив од јогурт
Крем салата од пиперки и модри патлиџани
Макарони салата со горгонзола
Свечена слоевита салата
Салата од пченка
Салата со јајца, грашак и месо
Салата со спанаќ, туна и јајца
Салата од леќа и пченица
Макало од кисело млеко
Медитеранска паста салата
Крем салата со сирење и шампињони
Ориз салата со павлака
Крем салата со модри патлиџани
Бела салата
Салата од зелка и целер

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: