Рецепти
Здраво чоколадно лепче Ана Ристеска

Овој чоколаден десерт содржи состојка која никогаш нема да погодите дека ја има. Карфиол! Да, добро прочитавте. Не можете да го вкусите, а здравствените придобивки се безбројни (кожа, коса, нокти, варење, итн.)

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Сода бикарбона(1 Кафена лажица)

Јаболков оцет(1 Супена лажица)

Јајце(1 )

Белка од јајце(3 )

Карфиол(пире 1 1/2 Чаша)

Мед(2 Супени лажици)

Какао(1/2 Чаша)

Чоколадо од какао(по желба )

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 50 минути

  1. Ставете ги сода бикарбоната и јаболковиот оцет во сад.
  2. Потоа додајте ги јајцата и матете ги со миксер 1 минута.
  3. Потоа додајте ги останатите состојки, освен парчињата чоколадо и повторно матете со миксер додека не се соединат сите состојки.
  4. Сипете ја смесата во сад обложен со хартија за печење и одозгора поросете ги парчињата чоколадо.
  5. Печете го лепчете 25-30 минути на 180 степени.
  6. Почекајте целосно да се олади и послужете го.

 

Подготовка на пире од карфиол: Пола главица карфиол ставете ја во блендер и изблендирајте ја. Префрлете ја во сад и ставете ја во микробранова печка на 4 минути. Почекајте малку да се олади и потоа процедете го убаво во крпа за да ја извадите водата. Сувиот исцеден карфиол ставете го во колачот.

 

По желба можете да додадете и 2 супени лажици чоколаден протеин.

 

Сиров чоколаден тарт
Крофни
Домашен сендвич сладолед
Весела торта
Колачиња со банана и урми
Посни колачи со локум
Пуслици со ореви
Тарт со џем од малини
Баклава со јаболки
Шарена обланда
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Погачки со џем од сливи
Торта со јаболки и бисквити
Ролат од локум (посно)
Посни медени колачи
Пита со карамелизирана тиква
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Бели топчиња
Колач со круши и бадеми
Оревки
Сусам топчиња
Колачиња зелени елки
Цимет ѕвездички
Овошна векна
Тарт со вишни
Интегрален колач од јаболки
Кростата од бадеми со мармалад
Торта фантазија
Ролат со кокос

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: