Рецепти
Малиџано салата Ана Ристеска

Лесна и брза малиџано салата со модри патлиџани и ореви која е одлично предјадење

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Модар патлиџан(3 )

Лук(3-4 Чешниња)

Ореви(1 Шака)

Масло

Мајонез(2-3 Супени лажици)

Павлака(400 Грама)

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 30 минути

  1. Модрите патлиџани се печат, им се отстрануваат лушпите, потоа се мелат или се толчат како за пинџур.
  2. Лукот ситно се сечка, или може да се истолчи во аван.
  3. Оревите исто така ситно се сечкаат или може да се истолчат.
  4. Сето ова се меша, потоа се додаваат мајонезот и павлаките, па пак се меша за да се добие изедначена смеса.
  5. Се попарува со 1 филџан врело масло. Се служи во мали чинии.
Банана лепче
Ванила бомбици
Колачиња со банана и урми
Пилешки дроб и срца
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Динстани јунешки ребра
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Експрес-пилешко со зеленчук
Пилешка тава со сланина
Тава со брокула и прокељ
Динстано месо со печурки
Пилешки џигер во пиво
Чорба без масло
Рибја чорба од ослич
Лазањи со болоњезе сос
Пилешко со лимон
Вкусна димена салама
Потпечена зелка со наут
Интегрален ориз со пилешко и со шампињони
Вегетаријански плескавици
Тава со свинско месо и печурки
Крем салата со колбаси
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Тестенини со сос од туна
Лепчиња со лук и магдонос
Ѓевречиња од мелено месо

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: