Рецепти
Чоколадна гранола Ана Ристеска

Гранола со какао, природни засладувачи, богата со протеини и влакна! Совршен појадок или закуска.

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Овесни снегулки(270 Грама)

Бадеми(сечкани 50 Грама)

Сечкани ореви(50 Грама)

Кокосови снегулки(20 Грама)

Чиа семе(20 Грама)

Органски кокосов шеќер(30 Грама)

Морска сол(1 Кафена лажица)

Какао(30 Грама)

Кокосово масло(90 Грама)

Јаворов сируп(90 Милилитри)

Чоколадо од какао(90 Грама)

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 34 минути

  1. Загрејте ја рерната на 170 степени.
  2. Во блендер ставете ги овесните снегулки, бадемите, оревите, чиата, кокос, кокосов шеќер, какако и сол и блендирајте неколку пати.
  3. Во мало тавче на средна температура загрејте го кокосовото масло и јаворовиот сируп додека не се стопат и соединат. Сипете ги врз сувите состојки и добро промешајте.
  4. Смесата ставете ја рамномерно на тава обложена со харија за печење и печете 17-24 минути. Со повремено промешување.
  5. Оставете целосно да се олади и потоа по желба додајте чоколадо до какао. Чувајте ја во тегла неколку недели или во замрзнувач повеќе од месец дена.
Банана лепче
Ванила бомбици
Колачиња со банана и урми
Пилешки дроб и срца
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Динстани јунешки ребра
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Експрес-пилешко со зеленчук
Пилешка тава со сланина
Тава со брокула и прокељ
Динстано месо со печурки
Пилешки џигер во пиво
Чорба без масло
Рибја чорба од ослич
Лазањи со болоњезе сос
Пилешко со лимон
Вкусна димена салама
Потпечена зелка со наут
Интегрален ориз со пилешко и со шампињони
Вегетаријански плескавици
Тава со свинско месо и печурки
Крем салата со колбаси
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Тестенини со сос од туна
Лепчиња со лук и магдонос
Ѓевречиња од мелено месо

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: