Рецепти
Печен омлет од зеленчук Ана Ѓорова

Лесен и здрав оброк со мешан зеленчук во неколку едноставни чекори

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јајце(4 )

Грчки јогурт(100 Грама)

Рендан кашкавал(1 Супена лажица)

Бибер

Сол

Морков(1 )

Тиквичка(1 )

Спанаќ(1 Шака)

Шери домати(8 )

Кромид(1/2 Главица)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 45 минути

  1. Во сад изматете ги јајцата со виљушка заедно со грчкиот јогурт, ренданиот кашкавал, биберот и солта.
  2. Исчистете го зеленчукот, тиквичката исечете ја на тенки ленти по должина, а морковот на кругови,  па варете ги додека малку омекнат.
  3. Доматите исечете ги на половинки, па во друг сад варете ги со спанаќот и со кромидот исечен на ленти.
  4. Целиот зеленчук измешајте го и ставете го во огноотпорен сад врз хартија за печење. Зачинете ги по вкус со сол и бибер.
  5. Полијте ги зеленчуците со матените јајца и печете го омлетот во загреана рерна на 180 °C околу 20 минути.
Салата со соја и шампињони
Пита со блитва и со коприва
Посни крокети со спанаќ
Пита со карамелизирана тиква
Чорба без масло
Крокети од тиква и пармезан
Тарт со праз
Вегетаријански плескавици
Посна сарма со праз и шампињони
Топчиња од палента
Топчиња од зеленчук
Чоколадни бомбици со авокадо
Колач од дуњи
Ролнички со соја, праз и печурки
Шеќерни јаболки
Сос од грав и лук
Блага тиква со мед и ореви (посно)
Праз во рерна со козјо сирење
Печен карфиол со сладок компир
Похувани буковки
Ќофтиња од карфиол
Салата со карфиол и маслинки
Крем чорба од зеленчук
Топчиња со блитва
Чорба со блитва и кисела павлака
Проја мафини со брокула
Чорба со кисели краставички
Овесни колачиња со цимет и мед
Мафини со рибизли
Чорба со шампињони и кисела павлака

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: