Рецепти
Чиа пудинг со јаболко и цимет Ана Ѓорова

Богат и кремаст чиа пудинг што е одличен избор за десерт или за појадок

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Млеко од соја(или бадемово 1 чаша )

Чиа семе(1/4 Чаша)

Путер од кикирики-органски(1/4 Чаша)

Јаворов сируп(5-6 Супени лажици)

Сол(1 Прстофат)

Јаболко(2 црвени )

Вода(2 Супени лажици)

Свеж сок од лимон(1 Кафена лажица)

Цимет(1 Кафена лажица)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 20 минути

  1. Во сад измешајте ги чиа семките, млекото, путерот од кикирики, прстофат сол и 2-3 лажици по вкус јаворов сируп.
  2. Добро соединете ги состојките, ставете ја смесата во пластичен сад со капак и оставете ја во фрижидер да отстои преку ноќ.
  3. Јаболките излупете ги, исчистете ги од семките и дршките и исечете ги на коцки.
  4. Ставете ги во тенџере на оган заедно со 2 лажици вода, 2 лажици јаворов сируп, лимоновиот сок, циметот и прстофат сол.
  5. Откако смесата ќе зоврие, намалете ја на тивко температурата и гответе додека јаболките омекнат и повеќето од течноста испари, околу 10 минути. Мешајте повремено и додајте уште вода по потреба.
  6. Сервирајте го пудингот со варените јаболки и со уште цимет по вкус и уживајте.
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Банана залчиња
Ванила бомбици
Колачиња со банана и урми
Шеќерни прженки
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Смути од јапонски јаболки и круши
Ролат од локум (посно)
Бели топчиња
Експрес-пилешко со зеленчук
Сусам топчиња
Пилешки џигер во пиво
Колачиња зелени елки
Пилешко со лимон
Кнедли од крем сирење
Енергетски залчиња од тиква
Смути со киви и банани
Ролат со кокос
Салата со макарони, сланина и зеленчук
Крем салата со колбаси
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Топчиња од палента
Чај со јаболко
Лате со јаболко и цимет

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: