Рецепти
Кокосови бомбици со портокал Ана Ѓорова

Брзи и вкусни бомбици за вашата трпеза

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Рум(2 Супени лажици)

Портокал(3 )

Путер(50 Грама)

Бело чоколадо(300 Грама)

Кокосово брашно(300 Грама)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 30 минути

  1. На ситната страна од рендето изрендајте кора од портокалите. Потоа исцедете ги и ставете го сокот во тенџере на оган.
  2. Во тенџерето додајте 2 лажици изрендана кора од портокал, па откако ќе зоврие сокот, тргнете го тенџерето од оган. Оставете сокот да се излади.
  3. Во друго тенџере на оган растопете ги путерот и белото чоколадо искршено на парчиња.
  4. Тргнете го тенџерето од оган и додајте го изладениот сок од портокали. Додајте и 200 г кокосово брашно и румот.
  5. Месете ја смесата со рака додека се соедини, па формирајте топчиња со големина на орев.
  6. Валкајте ги во преостанатото кокосово брашно и сервирајте ги.
Топчиња од палента
Пилешко во павлака
Потпечен карфиол
Колач со рогач
Чај со јаболко
Лате со јаболко и цимет
Тестенини со сос од туна
Лепчиња со лук и магдонос
Полнета пастрмка во црно вино (посно)
Здраво чоколадно лепче
Благи кифлички со вино
Ѓевречиња од мелено месо
Ленени погачици
Зелка на грчки начин
Топчиња од зеленчук
Чоколадни брауни од тиква
Печен ослиќ со брокула
Палачинки од сладок компир
Пудинг од брусница и портокал
Салата со праз и сирење
Рум касато
Ролат со цимет и суво грозје
Печен лосос со лук и магдонос (посно)
Чоколадни бомбици со авокадо
Резанки од палачинки
Торта со цели печени јаболки
Пилешко со брокули и соја сос
Пица од карфиол
Утринска каша од овес и чиа
Брза пита од тиква

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: