Рецепти
Ленени погачици Ана Ѓорова

Вкусни и меки погачки што може да ги подготвите за појадок со омилениот намаз

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Брашно(1 Килограм)

Квасец(1 коцка свеж )

Млеко(500 Милилитри)

Масло(200 Милилитри)

Шеќер(2 Супени лажици)

Сол(2 Супени лажици)

Сончоглед(100 Грама)

Ленено семе(100 Грама)

Јајце(1 )

Маргарин(1 )

Сусам(50 Грама)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 80 минути

  1. Квасецот измешајте го со малку млако млеко да стаса.
  2. Потоа во поголем сад ставете ги брашното, семките од сончоглед и ленено семе, па додајте го стасаниот квасец.
  3. Додајте ги и млекото и маслото, па замесете убаво, меко тесто кое ќе го оставите да стаса 20 минути.
  4. Од стасаното тесто правете топчиња по желба, може да се прават од калап од паштета, чаша или модли во форма.
  5. Потоа на тепсија убаво подмачкана со маргарин наредете ги топчињата и премачкајте ги со изматено јајце, наросете ги со сусам и печете ги околу 30 минути во загреана рерна на 200 степени додека добијат убава, румена боја.
Банана лепче
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Банана залчиња
Туна ќофтиња
Ванила бомбици
Здрава проја со тиквички
Колачиња со банана и урми
Посни колачи со локум
Пуслици со ореви
Баклава со јаболки
Шеќерни прженки
Пилешки дроб и срца
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Смути од јапонски јаболки и круши
Торта со јаболки и бисквити
Ролат од локум (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Динстани јунешки ребра
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Бели топчиња

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: