Рецепти
Чоколаден намаз Ана Ѓорова

Намазот користете го за палачинки, вафли, крофни за вкусен десерт или ужинка

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Бадеми(ореви или лешник 50-100 грама )

Кокосово масло(3-4 Супени лажици)

Урми без семки(10-15 )

Какао(1 Супена лажица)

Екстракт од ванила(малку )

Вода(по потреба )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 5 минути

  1. Сомелете ги бадемите (може и ореви или лешници), а потоа додајте ги останатите состојки и продолжете да блендирате.
  2. Додавајте по малку вода додека да добиете густа, но погодна смеса за премачкување.
  3. Намазот може да го чувате во стаклена тегла во фрижидер.
Лепчиња со лук и магдонос
Чоколадни бомбици со авокадо
Здрав џем од ѓумбир
Шеќерни јаболки
Кекси со лешници
Сос од грав и лук
Сир тостерки
Мини переци
Чоколадни бомбици со суво овошје и јатки
Цимет ролнички со бадеми
Овесни колачиња со цимет и мед
Крекери со сирење и ким
Овесни бомбици со јатки
Домашен крем од кикирики
Паштета од хељда
Бајадера од урми и кикирики
Кралска паштета
Прелив од боровинки
Непечени чоколадни коцки со суво овошје
Пире од карфиол
Бомбици со индиски ореви
Тахини (сос од сусам)
Намаз од сладок компир и куркума
Намаз од печурки и лук
Намаз од печени пиперки и ореви
Намаз од туна и сусам
Меки чоколадни бомбици
Путер од кокос
Солени колачиња со сончоглед и сусам
Овесни барови со смокви

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: