Рецепти
Чорба со печурки и чадена сланина Ана Ѓорова

Домашна чорба што одлично оди со потпечено лепче за предјадење или ручек

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Грашак(од конзерва 250 грама )

Свежи шампињони(250 Грама)

Димена сланина(150 Грама)

Кромид(1 Главица)

Морков(1 )

Пашканат(1 корен )

Кисела павлака(250 Милилитри)

Вегета(1 Супена лажица)

Лимон(1 )

Масло

Сол

Бибер

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 40 минути

  1. Сланината исечкајте ја на коцки и пржете ја на загреано масло во тенџере на оган.
  2. Главицата кромид ситно исечкајте ја и додајте ја во тенџерето со запржената сланина, па промешајте.
  3. Исечкајте го коренот од пашканат и морковот на коцки и додајте ги во тенџерето со омекнатиот кромид.
  4. Шампињоните исечкајте ги на листови и додајте ги во тенџерето, па измешајте.
  5. Откако зеленчукот ќе омекне, додајте ги вегетата, сол, бибер и грашакот.
  6. Промешајте и додајте 1 литар вода, па откако зеленчукот ќе се свари, тргнете го тенџерето од оган.
  7. Во друг сад измешајте ги со жица исцедениот лимон, павлаката и 1 црпалка од чорбата.
  8. Потоа непрекинато мешајќи додавајте ја размешаната павлака во тенџерето, па сервирајте ја чорбата.
Солен колач праз и сирење
Овошен колач
Домашен крем од кикирики
Парена торта со јаболки и ореви
Гужвана баклава
Пита со маслинки и печурки
Кнедли од компири
Посни бомбици со портокал
Канелони со пилешко месо
Бела чорба
Штангли со костен и чоколадо
Пилешка чорба со карфиол
Полнети ролнички со месо и зеленчук
Алегро колач
Колач со млеко од соја
Крем салата од печени пиперки и фета
Крем салата со пиперки и пршута
Лажни лазањи со зелка и колбаси
Свинско печено со печурки
Ролнички со моцарела
Похувани палачинки полнети со пилешко
Крем салата од пиперки и модри патлиџани
Зимница од везени пиперки
Шпанска чорба со леќа
Далматинска супа од риба
Домашна гужвана пита
Паприкаш од скуши (посно)
Куглов колач со јогурт
Кралска паштета
Филипински лумпии

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: