Рецепти
Чорба со сирење Ана Ристеска

Вкусна чорба со сирење, сланина и шампињони која може да послужи и како главно јадење

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Димена сланина(150 Грама)

Кромид(1 Главица)

Биено сирење(200 Грама)

Морков(2 )

Млеко(700 Милилитри)

Пченкарно брашно(2 Супени лажици)

Свежи шампињони(250 Грама)

Зелена пиперка(1 )

Целер(3 Гранчиња)

Путер(250 Грама)

Брашно(2 Супени лажици)

Црвен пипер(1/2 Кафена лажица)

Сенф(1 Кафена лажица)

Коцка за супа-пилешка(1 )

Сол

Бибер

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 30 минути

  1. Главицата кромид и гранчињата целер ситно ги сечкаме. Морковите ги сечкаме на полукругови. Пиперката, биеното сирење и лентите сланина ги сечкаме на коцки. Шампињоните ги сечкаме на листови.
  2. Во тенџере на оган со растопениот путер го пржиме кромидот. Откако ќе омекне ги додаваме парчињата моркови, сланона, шампињони, пиперка и исечканиот целер. Промешуваме.
  3. Во друго тенџере со зовриена вода на оган ја ставаме коцката да се вари супа.
  4. Откако зеленчукот ќе омекне во тенџерето ги додаваме пченкарното и белото брашно и мешаме додека не се испржи. Ја налеваме супата од коцка, ги додаваме сенфот и црвениот пипер. Го налеваме млекото и ги додаваме парчињата сирење. Промешувамеи посолуваме.
Шеќерни прженки
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Смути од јапонски јаболки и круши
Ролат од локум (посно)
Бели топчиња
Експрес-пилешко со зеленчук
Сусам топчиња
Пилешки џигер во пиво
Колачиња зелени елки
Пилешко со лимон
Кнедли од крем сирење
Енергетски залчиња од тиква
Смути со киви и банани
Ролат со кокос
Салата со макарони, сланина и зеленчук
Крем салата со колбаси
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Топчиња од палента
Чај со јаболко
Лате со јаболко и цимет
Тестенини со сос од туна
Ѓевречиња од мелено месо
Палачинки од сладок компир
Пудинг од брусница и портокал
Салата со праз и сирење
Чоколадни бомбици со авокадо
Резанки од палачинки

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: