Рецепти
Обланда со бисквити Ана Ѓорова

Едноставен и непечен десерт со бисквити и кафе и со фил од чоколадо што е одличен за гостите

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Обланди(3 листови )

Бисквити(400 Грама)

Варено кафе(200 Милилитри)

Јајце(5 )

Црно чоколадо(200 Грама)

Маргарин(250 Грама)

Шеќер(200 Грама)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 30 минути

  1. Во подлабок сад ставете ги јајцата и шеќерот и матете ги со жица за матење на пареа. Додајте го чоколадото и матете додека да се растопи.
  2. Во друг сад со миксер изматете го маргаринот и додајте го во изладената смеса. Измешајте со дрвена лажица.
  3. Земете еден лист обланда, премачкајте ја со филот, така што обландата ќе биде со помазната страна одоздола.
  4. Земете од бисквитите, потопете ги во кафе и наредете ги врз филот.
  5. Постапката повторувајте ја додека ги потрошите обландите.
  6. На крајот целата обланда премачкајте ја со глазура од чоколадо.
Колач од тиква
Десерт кус-кус
Џем од капини
Мармалад од јаболки
Торта со суво овошје и костени
Торта со чоколадо и мармалад
Торта со вишни
Сутлијаш со банана
Абисински колач
Бомбици со слатко од смокви
Чоколадни тартуфи
Лимон ролат
Кокосови бомбици со портокал
Зебра торта (посно)
Бисквит торта со киви и банани
Торта со слатко од зелени смокви
Мостарска алва
Малбо колач
Лешник карамел бомбици
Фаџ со суви смокви
Мини палачинки со крем
Карамелизирани смокви
Браунис со банани
Овошно желе со јогурт
Колачиња со ѓумбир и чоколадо
Панцероти од чоколадо
Торта со фил од чоколадо и лимон
Руска пита со ореви и чоколадо
Шеќер паре
Птичјо гнездо

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: