Рецепти
Овошна торта со кокос Ана Ристеска

Одлична освежителна торта за летните денови која можете да ја подготвите со овошје по избор

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Брашно(за тестото 175 Грама)

Прашак за печиво(за тестото 1 Кафена лажица)

Јајце(за тестото 3 )

Путер(омекнат за тестото 175 Грама)

Шеќер во прав(за тестото 175 Грама)

Екстракт од ванила(за тестото 1 Кафена лажица)

Цреши(за цреша филот 200 Грама)

Вода(за цреша филот 50 Милилитри)

Шеќер во прав(за цреша филот 50 Грама)

Нишесте (пченкарен скроб)(за цреша филот 2 Кафени лажици)

Кокосово брашно(за кокос филот 50 Грама)

Маскарпоне сирење(за кокос филот 450 Грама)

Екстракт од ванила(за кокос филот 1 Кафена лажица)

Шеќер во прав(за кокос филот 1 Супена лажица)

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 6о минути

  1. За тестото ставете ги брашното и прашокот за печиво во сад и мешајте со миксер заедно со сите останати состојки за тесто. Сипете го тестото во сад и печете го 30-35 минути на 170 степени. Оладената кора поделете ја на 2 дела.
  2. Доланата кора премачкајте ја со филот од црешите кои сте ги вареле во вода и шеќер и сте ги згуснале со густин.
  3. Врз овој фил премачкајте половина од кремот од кокосово брашно помешано со маскарпоне, ванила и шеќер во прав.
  4. Поклопете со другата кора и премачкајте ја цела торта со останатиот дел од филот со кокос.
Колач од тиква
Десерт кус-кус
Џем од капини
Мармалад од јаболки
Торта со суво овошје и костени
Торта со чоколадо и мармалад
Торта со вишни
Сутлијаш со банана
Абисински колач
Бомбици со слатко од смокви
Чоколадни тартуфи
Лимон ролат
Кокосови бомбици со портокал
Зебра торта (посно)
Бисквит торта со киви и банани
Торта со слатко од зелени смокви
Мостарска алва
Малбо колач
Лешник карамел бомбици
Фаџ со суви смокви
Мини палачинки со крем
Карамелизирани смокви
Браунис со банани
Овошно желе со јогурт
Колачиња со ѓумбир и чоколадо
Панцероти од чоколадо
Торта со фил од чоколадо и лимон
Руска пита со ореви и чоколадо
Шеќер паре
Птичјо гнездо

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: