Рецепти
Парена торта со чоколадо Ана Ѓорова

Едноставна и вкусна чоколадна торта со шербет и ореви

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јајце(5 јајца (за кора) )

Шеќер(16 лажици (за кора) )

Вода(17 лажици врела (за кора) )

Брашно(18 лажици (за кора) )

Какао(3 лажици (за кора) )

Прашак за печиво(1/2 (за кора) )

Масло(1 филџан (за кора) )

Вода(500 мл (за шербет) )

Шеќер(300 грама (за шербет) )

Ванилин шеќер(1 (за шербет) )

Ореви(100 Грама)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 40 минути

  1. Во подлабок сад со миксер изматете ги јајцата и шеќерот. Во смесата постепено додавајте  ги врелата вода, брашното, какаото, печивото и маслото.
  2. Промешајте добро за да се соединат состојките, па смесата претурете ја во правоаголен плех.
  3. Печете во загреана рерна на 200 степени, околу 25 минути.
  4. Во меѓувреме подгответе шербет: 300 г шеќер и ванилиниот шеќер ставете ги во тенџере на оган со 500 мл вода и варете со постојано мешање додека шеќерот се растопи.
  5. Кога тортата ќе се излади, исечете ја на парчиња и прелијте ја со врелиот шербет.
  6. Потоа одозгора додајте сечкани или мелени ореви.
  7. Оставете ја тортата да се излади пред послужување.
Шери бомбици
Подварок со куркума
Солена пита со маслинки
Мешана тава со месо и печурки
Чорба од пилешки гради
Џем од капини
Мармалад од јаболки
Чорба со печурки и чадена сланина
Супа од пилешки дроб
Домашно кисело млеко
Кокосови бомбици со портокал
Зебра торта (посно)
Јунешки гулаш во црвено вино
Лешник карамел бомбици
Земички со лук
Мармалад од грозје со јаболки
Торта со фил од чоколадо и лимон
Брза пита со блитва и сирење
Варени ќофтиња со ориз
Шеќер паре
Пуслици со урми и бадеми
Гурабии со гриз
Чоколадна торта со суви сливи, урми и ореви
Манџа од полнети пиперки
Манџа од говедско месо и зеленчук
Колач со круши
Колач со сливи
Кифлички стапчиња
Торта со банани и ванила
Брз колач со шербет

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: