Рецепти
Смути од тиква Ана Ѓорова

Вкусен и ароматичен пијалак од варена тиква што ќе го обожавате

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Пире од варена тиква(1/2 Чаша)

Банана(1 )

Бадемово млеко(или кокосово 1/4 чаша )

Цимет

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 30 минути

  1. Тиквата излупете ја, исчистете ја од семките и исечете ја на коцки.
  2. Ставете ја во тенџере со вода на оган и варете ја малку да омекне (околу 20-тина минути), па потоа добро исцедете ја и оставете ја да се олади.
  3. Изблендирајте ја тиквата во блендер или со алатка за пире.
  4. Потоа во блендерот ставете ги и исечканата банана со останатите состојки, па соединете ја смесата.
  5. Сервирајте го смутито посипано со малку цимет.
Овошен киноа појадок
Смути од јапонски јаболки и круши
Смути со киви и банани
Лате со јаболко и цимет
Утринска каша од овес и чиа
Смути од круши и ванила
Растурен омлет со печурки и со гауда
Сок од моркови и ѓумбир
Салата со спанаќ, туна и јајца
Омлет со пршут и фета
Смути од тиква
Смути со смокви
Домашен пудинг од вишни и капини
Омлет со спанаќ и шунка
Тост со јајца и песто сос
Смути со авокадо и малини
Смути со кафе и овошје
Овесно смути со праски
Сендвичи со туна и сос од маслинки
Овошно фрапе
Чиа пудинг со праски
Коктел виски соур
Оризова каша
Пица сендвич со авокадо
Смути од јаболко и овес
Каипироска коктел со јагоди
Летен овошен коктел
Летно смути
Мохито
Шпагети во сос од туна

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: