Рецепти
Суви колачи со лешници Ана Ѓорова

Лесни и вкусни крцкави колачиња што се одлични за со шолја чај

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јајце(2 )

Шеќер(180 Грама)

Лешник(100 Грама)

Маргарин(1 )

Црно чоколадо(100 Грама)

Брашно(450 Грама)

Прашок за печиво(малку )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 40 минути

  1. Лешниците се сечкаат и се ставаат во брашното.
  2. Чоколадото се сече на коцки, па се додава кај брашното и лешниците.
  3. Од состојките се замесува убаво, изедначено тесто.
  4. Од тестото се сука подебела кора, потоа со калап за колачи или со тркалезна чаша се вадат форми од тестото.
  5. Колачите се редат во плех покриен со хартија за печење.
  6. Се печат на 220 степени околу 15 минути.
Банана залчиња
Ванила бомбици
Шеќерни прженки
Овесни барови со јаворов сируп
Суви колачи со лешници
Енергетски залчиња од тиква
Лепчиња со лук и магдонос
Чоколадни бомбици со авокадо
Здрав џем од ѓумбир
Шеќерни јаболки
Кекси со лешници
Сос од грав и лук
Сир тостерки
Мини переци
Чоколадни бомбици со суво овошје и јатки
Цимет ролнички со бадеми
Овесни колачиња со цимет и мед
Крекери со сирење и ким
Овесни бомбици со јатки
Домашен крем од кикирики
Паштета од хељда
Бајадера од урми и кикирики
Кралска паштета
Прелив од боровинки
Непечени чоколадни коцки со суво овошје
Пире од карфиол
Бомбици со индиски ореви
Тахини (сос од сусам)
Намаз од сладок компир и куркума
Намаз од печурки и лук

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: