Рецепти
Варени ќофтиња со ориз Ана Ѓорова

Едноставен рецепт за вкусен ручек

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Мешано мелено месо(500 Грама)

Копар(1 врзоп )

Брашно(2 Супени лажици)

Ориз(100 Грама)

Магдонос

Суво оригано(1/2 Супена лажица)

Коцка за супа-бујон(1 )

Ким(1 Супена лажица)

Сол

Бибер

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 50 минути

  1. Во тенџере со зовриена вода на оган ставете ја коцката за супа и 1/2 лажица ким.
  2. Во друг сад измешајте ги меленото месо, оризот, сечканиот магдонос, копарот, ориганото, преостанатиот ким, сол, бибер.
  3. Измешајте ја смесата додека добро се соединат состојките.
  4. Од смесата со лажица формирајте ќофтиња и ставете ги во тенџерето со зовриената супа. Варете 30 минути.
  5. Брашното размешајте го со 100 мл вода, па со непрекинато мешање со жица додајте го во тенџерето.
  6. Варете додека да ја добиете посакуваната густина, па посолужете со пире и варен зеленчук.
Боранија со чедена сланина и компири
Подварок со куркума
Вегетаријански лазањи
Ќофтиња со пилешко и пармезан
Фетучини со песто сос
Мешана тава со месо и печурки
Полнето свинско филе
Чорба од пилешки гради
Полнети мисиркини гради
Свински кременадли со сос од шампињони
Паприкаш од пржени ќофтиња
Печена скуша (посно)
Макарони со чадено месо
Пиле полнето со печурки
Свинско печено во маринада
Мусака со чадена сланина и печурки
Школки во вински сос
Пилешки крилца во сос од пиперки
Пилешки копани со сос од бело вино
Ролати од пилешки копани
Овчарска пита
Мисиркини шницли во ароматичен сос
Октопод во бело вино
Крап на кромид (посно)
Јунешки гулаш во црвено вино
Пилешка пепиторија
Домашни канелони со печурки и бешамел сос
Пилешки крилца со сусам
Варени ќофтиња со ориз
Компири во кремаст сос

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: