Рецепти
Здрави брауни залчиња Ана Ристеска

Брауни мафини кои се многу здрави и вкусни, вашите деца ќе ги обожаваат, а никогаш нема да погодат од што се направени

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Брашно(250 Грама)

Прашок за печиво(1 Кафена лажица)

Какао(60 Грама)

Јајце(2 )

Екстракт од ванила(1 Супена лажица)

Мед(170 Грама)

Грчки јогурт(140 Грама)

Банана(1 )

Авокадо(1 )

Спанаќ(80 Грама)

Чоколадо од какао(85 Грама)

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 40 минути

  1. Загрејте ја рерната на 180 степени.
  2. Во голем сад ставете ги брашното, прашокот за печиво и какаото.
  3. Во блендер ставете ги јајцата, ванилата, медот, јогуртот, бананата, авокадото и спанаќот и блендирајте додеке не се добие пире.
  4. Мокрите состојки измешајте ги со сувите состојки. Додајте ги парчињата чоколадо.
  5. Калапи за мафини премачкајте ги со кокосово масло и сипете од смесата.
  6. Печете 20 минути или додека не бидат готови.
Ролат од локум (посно)
Бели топчиња
Колачиња зелени елки
Кростата од бадеми со мармалад
Пача
Триаголници со јаболки и ореви
Колач со рогач
Благи кифлички со вино
Тробоен куглов
Ролнички со соја, праз и печурки
Кекси со лешници
Сос од грав и лук
Највкусни крофни
Штрудлички со јаболко (посно)
Посен колач со јаболки и рум
Обланди со бисквити и чоколадо
Чоколадни урми
Нескафе бомбици
Ролат со урми
Овесни колачиња со цимет и мед
Солени крофни
‘Ржан леб со семки од тиква
Колач со јаболки и бадеми
Крем бомбици
Куглоф со три фила
Овошен колач
Бајадера од урми и кикирики
Колач со млеко од соја
Брз колач со јаболко
Сочен чоколаден колач

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: