Рецепти
Пиле печено во млеко Ана Ѓорова

Месото на овој начин е многу вкусно и меко, а може да го послужите со варен компир, пире или ориз по желба

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Пиле(1 од околу 1,5 кг )

Кромид(1 Главица)

Брашно(2 Супени лажици)

Масло

Млеко(500 Милилитри)

Бистра зеленчукова супа

Сол

Бибер

Вегета

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од минути 60 + 2 часа месото да отстои

  1. Пилето исчистете го, измијте го и исечкајте го на делови. Потоа посолете го и оставете го да отстои најмалку 2 часа.
  2. Кромидот ситно исечкајте го и ставете го во тава со масло да се пржи.
  3. Кога кромидот ќе биде омекнат и пожолтен, во тавата додајте ги парчињата пилешко месо, па пржете ги од двете страни.
  4. Потоа месото извадете го од тавата и оставете го настрана, а во тавата пржете две лажици брашно. Пржете кратко, брашното да остане бело.
  5. Во испрженото брашно додајте ги пилешката супа и млекото и направете крем.
  6. Месото се реди во огноотпорен сад, па се полева со кремот.
  7. Се зачинува со сол, бибер, вегета и се става во рерна, па се пече додека убаво да зарумени.
Банана лепче
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Банана залчиња
Туна ќофтиња
Ванила бомбици
Здрава проја со тиквички
Колачиња со банана и урми
Посни колачи со локум
Пуслици со ореви
Баклава со јаболки
Шеќерни прженки
Пилешки дроб и срца
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Смути од јапонски јаболки и круши
Торта со јаболки и бисквити
Ролат од локум (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Динстани јунешки ребра
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Бели топчиња

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: