Рецепти
Ролат од локум (посно) Ана Ѓорова

Едноставен и интересен рецепт што вреди да го испробате

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Шеќер во прав(250 Грама)

Локум(250 Грама)

Посно црно чоколадо(50 Грама)

Вода(50 Милилитри)

Посни бисквити(200 Грама)

Шеќер(100 Грама)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 30 минути

  1. Локумот се сечка и се замесува со шеќер во прав.
  2. Потоа смесата се развлекува со сукало во правоаголен облик со дебелина од 3 мм.
  3. Шеќерот се растопува во вода на оган, се трга од оган и се додаваат мелените бисквити и чоколадото.
  4. Добро се меша додека да се растопи чоколадото, а потоа се филува кората од локум.
  5. Се витка во ролат  и се остава да отстои во фрижидер 2-3 часа за да се стегне.
  6. Потоа ролатот се сече на парчиња и се сервира.
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Ролат од локум (посно)
Пиле печено во млеко
Пилешка тава со сланина
Сусам топчиња
Динстано месо со печурки
Рибја чорба од ослич
Пилешко со лимон
Потпечена зелка со наут
Крем салата со колбаси
Триаголници со јаболки и ореви
Рум касато
Корнфлекс пита
Пилешка мусака со сос од рузмарин
Солен куглов со шунка
Колач со три слоја
Пита масленица
Брза салата од брокула
Свинско со свежи буковки
Јагнешко печено со пиво
Риба полнета со праз (посно)
Обланди со бисквити и чоколадо
Коцки со какао
Солени бомбици со маслинки
Чоколадни урми
Бела салата
Полнет крап во рерна
Коцки од гриз и праз
Пита со месо и ајвар
Погача со кулен

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: