Рецепти
Таан баклава Ана Ѓорова

Домашна балкава со алва, ореви и чоколадо што ќе ви стане омилена

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Готови кори(500 Грама)

Црно чоколадо(200 Грама)

Алва(таан 200 Грама)

Сечкани ореви(200 Грама)

Ванилин шеќер(1 Пакување)

Маргарин(125 Грама)

Масло(100 Милилитри)

Вода(1 Литар)

Шеќер(800 Грама)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 60 минути

  1. Во тенџере на оган ставете 800 грама шеќер и 1 литар вода, па кога шербетот ќе зоврие, оставете го уште 10 минути тенџерето и тргнете го од оган и оставете да се излади.
  2. Во длабок сад ставете ги сечканите ореви, издробената алва, ренданото чоколадо и ќесичката ванилин шеќер, па промешајте да се соединат.
  3. Во тенџере на оган растопете го маргаринот и додајте го маслото.
  4. Првата кора попрскајте ја со маргарин и масло, врз неа ставете уште една кора, па нанесете од филот и свиткајте во ролат.
  5. Постапката повторете ја со преостанатите кори и фил.
  6. Потоа наредете ги во намастен плех и печете ги во рерна на 180 степени околу 60 минути или додека баклавата добие убава румена боја.
  7. Пресечете ја на парчиња и прелијте ја со изладениот шербет.
Баклава со јаболки
Лут зелник
Расолница
Колач со рогач
Лепчиња со лук и магдонос
Селско месо со чадено свинско
Свинско со праз
Мариниран ослиќ (посно)
Салата со компири и туна
Јагнешка чорба
Солени бомбици од сирење
Салата со урда и праз
Тава со карфиол и месо
Таан баклава
Печен ролат од свинско каре
Чорба од крап
Јагнешка чорба
Боранија со пилешко месо
Чорба од грав и чадена сланина
Крем бомбици
Гужвана баклава
Крем салата од пиперки и модри патлиџани
Зимница од везени пиперки
Јагнешко со бамји
Свечена слоевита салата
Шербет пита со јаболки
Бајадера со костени
Пита со фил од компир (посно)
Тава ориз на кочански начин
Телешка чорба

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: