Рецепти
Летен овошен коктел Ана Ѓорова

Летни освежителни алкохолни коктели со малини и диња што се одлични за вашата следна забава

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Диња(1 Парче)

Малини(1/2 Шака)

Шеќер(1 Супена лажица)

Водка(1 чашка за ракија )

Шампањ(1 чашка за ракија )

Свеж сок од лимон(1 Кафена лажица)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 5 минути

  1. Излупете ја дињата и изблендирајте ја во блендер заедно со малините и шеќерот додека добиете густа смеса.
  2. Потоа во чаши ставете 1 лажица од овошната смеса, 1 чашка (за ракија) водка и добро измешајте со лажица.
  3. Ставете коцки мраз и додајте 1 чашка шампањ и 1 кафена лажица лимонов сок, па послужете го коктелот веднаш.
Крофни
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Тартуфи со суви сливи
Бели топчиња
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Експрес-пилешко со зеленчук
Тава со брокула и прокељ
Колачиња зелени елки
Суви колачи со лешници
Торта фантазија
Интегрален ориз со пилешко и со шампињони
Салата со макарони, сланина и зеленчук
Чај со брусница и зачини
Филе Велингтон
Потпечен карфиол
Лате со јаболко и цимет
Ѓевречиња од мелено месо
Печен ослиќ со брокула
Торта со цели печени јаболки
Печени компири со говедско месо
Кекси со лешници
Топло чоколадо со црвено вино
Највкусни крофни
Лимон-колач
Бели пралини
Пикантно свинско
Свински гулаш со наут
Кинеска салата
Мини переци
Бротчиња со мелено месо

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: