Рецепти
Мароканска салата од портокал Ана Ѓорова

Интересна комбинација од овошје, зелена салата и ореви што е вистинска витаминска бомба

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Марула(или друга зелена салата по вкус 1 )

Портокал(3 )

Ореви(50 Грама)

Урми без семки(50 Грама)

Цимет(1/2 Кафена лажица)

Лимон(1 )

Шеќер(1 Супена лажица)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 10 минути

  1. Зелената салата исчистете ја, измијте ја и исечете ја тенки резанки. Ставете ја во чинија за салати.
  2. Портокалите излупете ги и исечете ги на тенки кругови, па распоредете ги врз зелената салата.
  3. Урмите (без семки) измешајте ги со исечканите ореви. Додајте ги врз портокалите.
  4. Полијте ја целата салата со сок од исцеден лимон, помешан со лажица шеќер.
  5. На крајот, салатата посипете ја со цимет и украсете ја со сечкани ореви.
Салата со соја и шампињони
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Чај со јаболко
Пица од карфиол
Смути со калинки
Печен карфиол со сладок компир
Салата со карфиол и маслинки
Чиа пудинг со банани
Смути во чинија со шумско овошје
Бурито со мешано месо
Брза салата од брокула
Смути од ѓумбир и круши
Есенско смути
Свинско месо со бел сос
Вафли со боровинки
Мини палачинки со спанаќ
Ориз со печурки
Риба со жалфија
Овесно смути со кафе
Намаз од рукола
Смути со киви и шумско овошје
Шејк со јаболко
Пилешко на индиски начин
Тортелини со спанаќ и брокула
Пире од карфиол
Алжирски солени палачинки
Тахини (сос од сусам)
Намаз од сладок компир и куркума
Детокс смути со ѓумбир и зелено јаболко
Домашен чај од ѓумбир и куркума

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: