Рецепти
Резанки од палачинки Ана Ѓорова

Интересен десерт со кој може да комбинирате разни видови овошје и јатки по вкус

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јајце(1 )

Брашно(500 Грама)

Газирана вода(600 Милилитри)

Масло

Мед(200 Милилитри)

Бадеми(200 грама или други јатки по желба )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 35 минути

  1. Замесете тесто за палачинки од јајцето, брашното, киселата вода и малку масло, па пржете палачинки од двете страни во тефлонска тава на вообичаен начин. Оставете ги да се оладат.
  2. Потоа наредете ги палачинките една врз друга и исечете ги на лентички како јуфки.
  3. Измешајте ги во сад, прелијте ги со медот и убаво измешајте ги резанките.
  4. Може да ги послужите со овошје по желба: малини, капини, јагоди или портокал, банани, киви.
  5. Исечете го овошјето на ситни резанки и сервирајте го со палачинките заедно со сечкани бадеми, ореви или други јатки по желба.
  6. Одозгора целата чинија наросете ја со шеќер во прав или со мелени ореви и послужете.
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Банана залчиња
Ванила бомбици
Колачиња со банана и урми
Шеќерни прженки
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Смути од јапонски јаболки и круши
Ролат од локум (посно)
Бели топчиња
Експрес-пилешко со зеленчук
Сусам топчиња
Пилешки џигер во пиво
Колачиња зелени елки
Пилешко со лимон
Кнедли од крем сирење
Енергетски залчиња од тиква
Смути со киви и банани
Ролат со кокос
Салата со макарони, сланина и зеленчук
Крем салата со колбаси
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Топчиња од палента
Чај со јаболко
Лате со јаболко и цимет
Тестенини со сос од туна

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: