Рецепти
Салата од зелка и целер Ана Ристеска

Освежителна салата од зелка и целер како лесно предјадење или мезе

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Зелка(1 Главица)

Целер(1/2 корен )

Праз(1 страк (зелениот дел) )

Кисела павлака(200 Милилитри)

Мајонез(300 Грама)

Сол

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 10 минути

  1. Зелката ситно ја сечкаме и ја ставаме во длабок сад. Празот го сечкаме на тенки коси полукругови и го додаваме во садот.
  2. На крупната страна од рендето во садот го рендаме коренот од целер.
  3. Во длабока чинија ги ставаме мајонезот и киселата павлака. Посолуваме и мешаме со лажица додека павлаката и мајонезот не се соединат. Ги додаваме во салатата и промешуваме.
Макало од кисело млеко
Медитеранска паста салата
Крем салата со сирење и шампињони
Ориз салата со павлака
Крем салата со модри патлиџани
Бела салата
Салата од зелка и целер
Кремаста салата со бело вино
Салата со рукола и модар патлиџан
Салата од буковки и павлака
Овошна салата со мед и ореви
Мароканска салата од портокал
Компир салата со сенф
Макарони салата со туна и ленено семе
Салата со млад компир и сланина
Овошна салата со ореви
Ладна салата од грав
Салата од бело месо и ориз
Пилешка салата со цвекло
Салата од миризливо овошје
Урда салата со краставици
Салата од макарони со кисели краставички и сирење
Грил-салата
Компир салата со јогурт
Салата со говедско месо
Салатa со пченка ( Sałatki z kukurydzą )
Салата со ориз, туна и тиквички
Компир салата
Лесна салата од тестенини
Тирокафтери

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: