Рецепти
Ориз со печурки Ана Ѓорова

Вкусно јадење на едноставен начин. Подгответе го за лесен оброк или како гарнир

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Ориз(150 Грама)

Кромид(1/2 Главица)

Масло(1 Супена лажица)

Маринирани шампињони(1 Шака)

Магдонос(1/2 Китка)

Црвен пипер(1 Супена лажица)

Бибер

Сол

Бело вино(30-50 Милилитри)

Коцка за супа-бујон(1 )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 35 минути

  1. Во тенџере со 1 л вода сварете ја коцката за супа.
  2. Во тава на оган загрејте го маслото и пржете го кромидот со 1/2 лажица црвен пипер, сол и бибер по вкус додека убаво да омекне, околу 5 минути.
  3. Оризот измијте го и исцедете го, па ставете го во тавата и пржете го 5-10 минути убаво да се запржи. Мешајте повремено да не се залепи на тавата. Додајте и половина од сечканиот магдонос.
  4. Откако и оризот ќе се пропржи, во тавата налејте околу 2 кутлачи од сварената супа и белото вино.
  5. Зачинете повторно со останатиот црвен пипер и со сол и бибер и варете го оризот. По потреба додавајте уште супа.
  6. При крајот додајте го останатиот сечкан магдонос и сечканите маринирани шампињони од тегла и убаво промешајте, па гответе уште 5 минути да впијат сите вкусови.
Овесни палачинки со банана
Салата со соја и шампињони
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Чај со јаболко
Пица од карфиол
Смути со калинки
Печен карфиол со сладок компир
Салата со карфиол и маслинки
Чиа пудинг со банани
Смути во чинија со шумско овошје
Бурито со мешано месо
Брза салата од брокула
Смути од ѓумбир и круши
Есенско смути
Свинско месо со бел сос
Вафли со боровинки
Мини палачинки со спанаќ
Ориз со печурки
Риба со жалфија
Овесно смути со кафе
Намаз од рукола
Смути со киви и шумско овошје
Шејк со јаболко
Пилешко на индиски начин
Тортелини со спанаќ и брокула
Пире од карфиол
Алжирски солени палачинки
Тахини (сос од сусам)
Намаз од сладок компир и куркума
Детокс смути со ѓумбир и зелено јаболко

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: